The Blog

günlük kiralık evlerde kimlik bildirimi

İlk defa günlük daire kiralaması yapıyorsanız, günlük kiralık evlerde kimlik bildirimi hakkında bilgilendirme arayışınız olabilir. Her ne kadar ülke genelinde bu hizmeti veren bireysel kişiler yada firmalar tarafından özenli davranılmıyor olsa da kanun çerçevesinde zorunlu bir hale gelmiştir. Kiralama sırasında ciddi bir prosedür bulunmayan bu tür işletmelerde kimlik bildirimi yapmanız yeterli olmaktadır. Hem sizlerin hemde kiralayanın korunmasını amaçlayan bu düzenleme ülkemizde giderek daha düzenli olarak işlemektedir.

Günlük Kiralık Daire Kimlik Bildirimi

Hepimizin en az bir kere bile olsa otelde ya da evde kalmak zorunda olduğu zamanlarda yapılan araştırmalar arasında günlük kiralık evlerde kimlik bildirimi yer almıştır. Otelleri, pansiyonların hepsinin aldığı parayı hak etiğini söylemek çok zor. Fiyat performans olarak arasında uçurum olan oteller yerine hem daha konforlu, samimi ve her bütçeye uygun günlük kiralık daire bulunmakta. Günlük kiralık evlerin size sunduğu ev konforu sayesinde kendinizi evinizde ki kadar huzurlu hissetmenize sebep olacak. Günübirlik kiralık evler sadece seyahat için değil turistler içinde son derece kullanışlı ve tercih edilir. Çok fazla yaygınlaşan bu işletmeleri gayri resmi olmaması için günlük kiralık evlerde kimlik bildirimi yapılmasına karar verildi. Bu sayede evler hem daha düzenli hem daha güvenli hale geldi.

Günlük Kiralık Daire Yasa ve Yönetmelik

Günlük olarak kiralanan ve artık neredeyse pansiyon gibi olan bu evler her gün binlerce kişi tarafından kiralanıyor. Çok ciddi bir gelir sağlamasına rağmen çoğu yerlerde kayıt dahi alınmaması vergi kaçakçılığı dâhil her türlü yasa dışı soruna sebep oluyor. Yapılan yasadışı işlemler yüzünden de herkesin çok kolay bir şekilde işletebildiği yerler haline geldi. Bu yüzden T.C İç İşleri Bakanı bu yasadışı şekilde verilen otelcilik ve konaklama işlemine engel olmak adına 11 Ekim 2013’de çok net yasal değişikliklere gitti. Artık günlük kiralık daire tutmak ve işletmek o kadar kolay olmayacak. Günlük kiralık evlerde kimlik bildirimi sayesinde daha güvenilir durumlar oluşacak.